TSKCF-F1.5 - SELF-CLINCHING KEYHOLE® FASTENERS - TSKCF-F™ - PEM® Fastening Products
TSKCF-F1.5
SELF-CLINCHING KEYHOLE® FASTENERS – TSKCF-F™
TSKCF-F1.5_image_1.png
TSKCF-F1.5_image_2.jpg
TSKCF-F1.5
Type TSKCF-F – Allows detachable joining of two sheets
  • Clinch feature mounts fastener permanently into metal sheet.
  • Unique barrel design allows for quick “panel-on-panel” attachment and detachment.
  • Head is flush or sub-flush with one side of metal sheet.
  • Can be clinched into blind hole where concealed-head is required.
  • Makes horizontal or vertical component mounting possible.
规格
紧固件材质
300 Series Stainless Steel
标准表面处理
Passivated and/or tested per ASTM A380
Panel 1 (Bottom) Sheet Hardness Max.
HRB 70 / HB 125
产品类型
SELF-CLINCHING KEYHOLE® FASTENERS – TSKCF-F™ – Unified
品牌
PEM
PEM产品系列
TSKCF-F
产品类型
OtherFasteners
A Max._in
0.032in
A最大_毫米
0.8mm
D Anvil Hole + .003 – .000_in
0.184in
D Anvil Hole + 0.08_mm
4.67mm
H – Nom._in
0.237in
H Nom._毫米
6.02mm
M Max._in
0.108in
M Max._mm
2.75mm
N ± .003_in
0.099in
N ± 0.08_mm
2.5mm
C Max._in
0.212in
C 最大_毫米
5.39mm
Panel 1 (Bottom) Edge Distance C1 Min._in
0.15in
Panel 1 (Bottom) Edge Distance C1 Min._mm
3.8mm
Panel 1 (Bottom) Mounting Hole B + .003 – .000_in
0.213in
Panel 1 (Bottom) Sheet Thickness Min._in
0.032in
Panel 1 (Bottom) Sheet Thickness Min._mm
0.8mm
Panel 2 (Top) Mounting Hole A1 Nom._in
0.059in
Panel 2 (Top) Mounting Hole A1 Nom._mm
1.5mm
Panel 2 (Top) Mounting Hole A2 ± .003_in
0.118in
Panel 2 (Top) Mounting Hole A2 ± 0.08_mm
3mm
Panel 2 (Top) Mounting Hole A3 ± .003_in
0.197in
Panel 2 (Top) Mounting Hole A3 ± 0.08_mm
5mm
Panel 2 (Top) Mounting Hole A4 Min._in
0.148in
Panel 2 (Top) Mounting Hole A4 Min._mm
3.75mm
Panel 2 (Top) Thickness Range_in
.057 to .064in
Panel 2 (Top) Thickness Range_mm
1.45 to 1.62mm
S ± .003_in
0.068in
S ± 0.08_mm
1.73mm
安装&性能数据
TSKCF-F Cold-Rolled Steel 2203 TSKCF-F1.5 9.8 112 500 41 180 .032” / 0.8 mm