TSKC-R1.5-2.5 - SELF-CLINCHING KEYHOLE® FASTENERS - TSKC-R™ - PEM® Fastening Products
TSKC-R1.5-2.5
SELF-CLINCHING KEYHOLE® FASTENERS – TSKC-R™
TSKC-R1.5-2.5_image_1.jpg
TSKC-R1.5-2.5_image_2.jpg
TSKC-R1.5-2.5
  • Allow detachable spacing of two sheets
  • Clinch feature mounts fastener permanently and flush or sub-flush into metal sheet
  • Unique barrel design allows for quick “panel-on-panel” attachment and detachment
  • Can be clinched into blind hole where concealed head is required
  • Makes horizontal or vertical component mounting possible
  • SKS-R™ fasteners are available for various top sheet thicknesses and hole sizes
规格
紧固件材质
300 Series Stainless Steel
标准表面处理
Passivated and/or tested per ASTM A380
适用板材硬度
HRB 70 / HB 125 or less
Panel 1 (Bottom) Sheet Hardness Max.
HRB 70 / HB 125
产品类型
SELF-CLINCHING KEYHOLE® FASTENERS – TSKC-R™ – Unified
品牌
PEM
Face Mounting Designation Code
R
Neck Diameter Code
2.5
PEM产品系列
TSKC-R
Panel 1 Thickness Range (in)
Panel 1 Thickness Range (mm)
Panel 2 Thickness Max (in)
0.06
Panel 2 Thickness Max (mm)
1.54
产品类型
OtherFasteners
最大柄长
0.032in, 0.8mm
B ± .003_in
0.177in
B ± 0.075mm/±.003in_in
0.177in
B ± 0.08_mm
4.5mm
D Anvil Hole + .003 – .000_in
0.183in
D Anvil Hole + 0.08_mm
4.65mm
H – Nom._in
0.276in
H Nom._毫米
7mm
M Max._in
0.14in
M Max._mm
3.55mm
N ± .003_in
0.099in
N ± 0.08_mm
2.5mm
C Max._in
0.236in
C 最大_毫米
6mm
Panel 1 (Bottom) Edge Distance C1 Min._in
0.276in
Panel 1 (Bottom) Edge Distance C1 Min._mm
7mm
Panel 1 (Bottom) Mounting Hole B + .003 – .000_in
0.237in
Panel 2 (Top) Mounting Hole A1 Nom._in
0.059in
Panel 2 (Top) Mounting Hole A1 Nom._mm
1.5mm
Panel 2 (Top) Mounting Hole A2 ± .003_in
0.118in
Panel 2 (Top) Mounting Hole A2 ± 0.08_mm
3mm
Panel 2 (Top) Mounting Hole A3 ± .003_in
0.197in
Panel 2 (Top) Mounting Hole A3 ± 0.08_mm
5mm
Panel 2 (Top) Mounting Hole A4 Min._in
0.148in
Panel 2 (Top) Mounting Hole A4 Min._mm
3.75mm
S ± .003_in
0.1in
S ± 0.08_mm
2.53mm
Top Sheet Thickness Code
1.5
安装&性能数据
TSKC-R Cold-Rolled Steel HRB 67 2518 TSKC-R1.5-2.5 11.2 124 550 45 200 .032” / 0.8mm